Biblia Jerozolimska a Biblia Tysiąclecia?

W Polsce dużym zainteresowaniem cieszy się nie tylko Biblia Jerozolimska, ale również Biblia Tysiąclecia. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największa różnice pomiędzy obydwoma wydaniami, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiednią wersję.

Co warto wiedzieć?

Biblia Jerozolimska zawiera bardzo dużo odnośników do wielu innych fragmentów Biblii, dzięki czemu można znacząco poszerzyć swoją wiedzę. Jerozolimska Biblia wykorzystywana jest przede wszystkim przez drogę neokatechumenalną. Warto wspomnieć również i o tym, że jest to francuski (katolicki) przekład Biblii. W polskim wydaniu Biblii Jerozolimskiej zaczerpnięte są odnośniki z 5 wydania Biblii Tysiąclecia.

Dla kogo jest Biblia Jerozolimska?

Biblia Jerozolimska zawiera bardzo dużą ilość przypisów w stosunku do tekstu, dlatego też dla osób początkujących bardziej przystępnym wydaniem wydaje się Biblia Tysiąclecia. Dla wielu czytelników nadmiar przypisów może rozpraszać i stanowić tak naprawdę nadmiar informacji. Osoby, które chcą w przystępny sposób poznać dzieje Starego Testamentu powinni postawić na Biblię Tysiąclecia. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że Biblia jest tylko jedna i jest ona napisana w językach oryginalnych. Stary Testament napisany jest w języku hebrajskim, a Nowy Testament napisany jest w języku greckim. To właśnie z oryginalnych Biblii dokonuje się tłumaczeń na pozostałe języki.