Jaki krzyżyk srebrny wybrać dla siebie?

Krzyż to jeden z najstarszych symboli ludzkości znany już w czasach starożytnych. Jest przede wszystkim związany z chrześcijaństwem, ale można go odnaleźć również w innych kulturach, tradycjach i religiach.

Krzyżyk srebrny jako symbol wiary

Nic się od czasów pierwszych chrześcijan nie zmieniło. Krzyż to symbol wiary w Jezusa, w odkupienie, zwycięstwo życia nad śmiercią oraz Boga nad szatanem. Nosząc go przy sobie, deklarujemy przynależność do określonego wyznania religijnego oraz wartości, jakimi kierujemy się w życiu. To także całkowite zawierzenie i oddanie się w ręce Boga. Krzyż może być także symbolem cierpienia, jakie bierzmy na siebie, aby naśladować Jezusa.

Rodzaje krzyży

Religijny krzyżyk srebrny, który nosimy przy sobie, nie zawsze musi być taki sam. Różnią się one wielkością, kształtem oraz surowcem, z jakiego został wykonany. Krzyż łaciński jest najbardziej rozpowszechniony i przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa. Krzyż grecki ma wszystkie ramiona o takiej samej długości. Istnieje również krzyż św. Klemensa, który jest wpisany w kotwicę – to symbol chrześcijańskiego „zakotwiczenia” w wierze. O krzyżu św. Piotra na pewno wszyscy słyszeli – został on odwrócony, a św. Piotr został ukrzyżowany głową w dół. Jednym z popularniejszych jest jeszcze krzyż Ojca Świętego, który ma trzy poprzeczne ramiona. Na jaki kształt się zdecydujemy, nie możemy zapominać, że to przede wszystkim symbol naszej wiary.