Klęczniki- rodzaje oraz zastosowanie

Klęczniki są częścią katolickiej liturgii od XVI wieku. Wierni korzystają z niego w czasie modlitwy oraz (przed reformą Soboru Watykańskiego II) do przyjmowania komunii (jako klęcznik służyły wtedy balaski ołtarzowe, które jednocześnie oddzielały kapłanów i koncelebransów od osób w liturgii pomagających, a wiernych od prezbiterium oraz ołtarza).

Istnieje kilka rodzajów klęczników- klęcznik służący jako konfesjonał, z przegrodą ogradzającą wiernego i kapłana in persona Christi, klęcznik zwykły, który służy jedynie jako podpora na łokcie lub z siedziskiem. Innym rodzajem jest klęcznik karmelitański, który stanowi samo siedzisko.

Żeby zapewnić sobie większy komfort podczas modlitwy, można dokupić poduszki

Wybór klęcznika karmelitańskiego- dlaczego taki?


Taki klęcznik jest bardzo wygodny https://www.meritohurt.pl/kleczniki/klecznik-taize-karmelitanski,4109,1.html – siedzi się jednocześnie klęcząc (co zapewnia godną podstawę podczas modlitwy), a jego rozmiary dostosowywane są indywidualnie do potrzeb danej osoby. Dzięki gamie barw, może być on dopasowany do każdego wnętrza, ale najważniejszą informacją jest to, że korzystanie z niego umożliwia długą modlitwę bez odczucia dyskomfortu oraz odciąża kręgosłup oraz kolana.
Niemały wpływ na naszą decyzję powinien mieć rodzaj drewna, z jakiego dany klęcznik został wykonany- powinno być to drewno twarde, gdyż miękkie szybciej się odkształca, może zacząć się wyginać pod ciężarem czy chwiać, a zakup klęcznika wykonanego z drewna twardego spowolni ten niekorzystny proces.